Verwijderde inhoud Toegevoegde inhoud
Regel 255:
Regel 255:
| [[22 februari]] [[2007]]
| [[22 februari]] [[2007]]
| [[20 februari]] [[2010]]
| [[20 februari]] [[2010]]
| [[14 oktober]] [[2010]]
|
| 1330
| ''{{Aantal dagen|maand1=2|dag1=22|jaar1=2007}}<br /><small>tot heden</small>''
<!-- |-
|-
|[[Kabinet-Rutte|Rutte]]
|[[Kabinet-Rutte|Rutte]]
| [[Mark Rutte]] (VVD)
| [[Mark Rutte]] (VVD)
Regel 265:
Regel 265:
|
|
|
|
| ''{{Aantal dagen|maand1=10|dag1=14|jaar1=2010}}<br /><small>tot heden</small>''-->
| ''{{Aantal dagen|maand1=10|dag1=14|jaar1=2010}}<br /><small>tot heden</small>''
|}
|}
Versie van 14 okt 2010 13:35
In Nederland zijn sinds 1945 27 kabinetten aangetreden, onder voorzitterschap van in totaal 14 verschillende ministers-presidenten. De ministers-presidenten die de meeste kabinetten hebben voorgezeten zijn Willem Drees , die van 1948 tot 1958, en Jan Peter Balkenende , die van 2002 tot heden, vier kabinetten hebben geleid. De langstzittende minister-president was Ruud Lubbers , die van 1982 tot 1994 als voorzitter van drie kabinetten 12 jaar lang minister-president was.
Overzicht
(Tenzij anders aangegeven, levert de eerstvermelde en grootste partij de minister-president. In het aantal dagen is de demissionaire periode inbegrepen)
Kabinet
Minister-president
Partijen
Verk.
Aantreden
Demissionair
Aftreden
Dagen
Schermerhorn-Drees
Wim Schermerhorn (VDB)
KVP , SDAP , ARP , VDB
1937
24 juni 1945
16 mei 1946
3 juli 1946
374
Beel I
Louis Beel (KVP)
KVP , PvdA
1946
3 juli 1946
7 juli 1948
7 augustus 1948
766
Drees-Van Schaik [1]
Willem Drees (PvdA)
KVP , PvdA , CHU , VVD
1948
7 augustus 1948
24 januari 1951
15 maart 1951
950
Drees I [1]
Willem Drees (PvdA)
KVP , PvdA , CHU , VVD
15 maart 1951
25 juni 1952
2 september 1952
537
Drees II [1]
Willem Drees (PvdA)
PvdA , KVP , ARP , CHU
1952
2 september 1952
13 juni 1956
13 oktober 1956
1502
Drees III [1]
Willem Drees (PvdA)
PvdA , KVP , ARP , CHU
1956
13 oktober 1956
11 december 1958
22 december 1958
800
Beel II
Louis Beel (KVP)
KVP , ARP , CHU
22 december 1958
12 maart 1959
19 mei 1959
148
De Quay
Jan de Quay (KVP)
KVP , VVD , ARP , CHU
1959
19 mei 1959
15 mei 1963
24 juli 1963
1527
Marijnen
Victor Marijnen (KVP)
KVP , VVD , ARP , CHU
1963
24 juli 1963
27 februari 1965
14 april 1965
630
Cals
Jo Cals (KVP)
KVP , PvdA , ARP
14 april 1965
14 oktober 1966
22 november 1966
587
Zijlstra
Jelle Zijlstra (ARP)
KVP , ARP
22 november 1966
15 februari 1967
5 april 1967
134
De Jong
Piet de Jong (KVP)
KVP , VVD , ARP , CHU
1967
5 april 1967
28 april 1971
6 juli 1971
1553
Biesheuvel I
Barend Biesheuvel (ARP)
KVP , VVD , ARP , CHU , DS'70
1971
6 juli 1971
19 juli 1972
9 augustus 1972
400
Biesheuvel II
Barend Biesheuvel (ARP)
KVP , VVD , ARP , CHU
9 augustus 1972
29 november 1972
11 mei 1973
275
Den Uyl
Joop den Uyl (PvdA)
PvdA , KVP , ARP , PPR , D66
1972
11 mei 1973
22 maart 1977
19 december 1977
1683
Van Agt I
Dries van Agt (CDA)
CDA , VVD
1977
19 december 1977
26 mei 1981
11 september 1981
1362
Van Agt II
Dries van Agt (CDA)
CDA , PvdA , D66
1981
11 september 1981
12 mei 1982
29 mei 1982
260
Van Agt III
Dries van Agt (CDA)
CDA , D66
29 mei 1982
8 september 1982
4 november 1982
159
Lubbers I
Ruud Lubbers (CDA)
CDA , VVD
1982
4 november 1982
22 mei 1986
14 juli 1986
1348
Lubbers II
Ruud Lubbers (CDA)
CDA , VVD
1986
14 juli 1986
3 mei 1989
7 november 1989
1212
Lubbers III
Ruud Lubbers (CDA)
CDA , PvdA
1989
7 november 1989
10 mei 1994
22 augustus 1994
1749
Kok I (Paars I)
Wim Kok (PvdA)
PvdA , VVD , D66
1994
22 augustus 1994
6 mei 1998
3 augustus 1998
1442
Kok II (Paars II)
Wim Kok (PvdA)
PvdA , VVD , D66
1998
3 augustus 1998
16 april 2002
22 juli 2002
1449
Balkenende I
Jan Peter Balkenende (CDA)
CDA , LPF , VVD
2002
22 juli 2002
16 oktober 2002
27 mei 2003
309
Balkenende II
Jan Peter Balkenende (CDA)
CDA , VVD , D66
2003
27 mei 2003
30 juni 2006
7 juli 2006
1137
Balkenende III
Jan Peter Balkenende (CDA)
CDA , VVD
7 juli 2006
21 november 2006
22 februari 2007
230
Balkenende IV
Jan Peter Balkenende (CDA)
CDA , PvdA , ChristenUnie
2006
22 februari 2007
20 februari 2010
14 oktober 2010
1330
Rutte
Mark Rutte (VVD)
VVD , CDA
2010
14 oktober 2010
5015tot heden
Tijdlijn
■ Minister-president lid van VDB
■ Minister-president lid van KVP/ARP/CDA
■ Minister-president lid van PvdA
Zie ook
Externe link
Bronnen, noten en/of referenties
↑ a b c d De kabinetten-Drees worden in verschillende bronnen op twee verschillende manieren genummerd. Volgens de alternatieve nummering is het kabinet-Drees-Van Schaik (1948-1951) het eerste kabinet-Drees. Wat hier Drees I genoemd wordt (1951-1952) is dan Drees II, en zo zijn er Drees III (1952-1956) en Drees IV (1956-1958).